Systém monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS) zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu v ťažkej nákladnej doprave. Jeho úlohou je neustále monitorovať tlak a teplotu v pneumatikách vozidla, čo sa priamo premieta do bezpečnosti, hospodárnosti jazdy a ochrany životného prostredia.
Hoci je TPMS v osobných automobiloch povinný už roky, jeho implementácia v nákladných vozidlách a prívesoch sa stáva aj zákonnou požiadavkou. Na základe nariadenia (EÚ) 2019/2144, všeobecne známeho ako nariadenie o všeobecnej bezpečnosti (GSR2), musia byť od 6. júla 2024 všetky novo typovo schválené ťažké nákladné vozidlá (kategórie N2, N3) a návesy (O3, O4) vybavené systémom monitorovania tlaku v pneumatikách.
Účelom tejto povinnosti je zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky, znížiť spotrebu paliva a znížiť emisie CO₂ udržiavaním správneho tlaku v pneumatikách.
V úžitkových vozidláchDiagnostický tester TPMS programátor
(A: 0882770)Najčastejšie sa používajú priame systémy, v ktorých sú senzory umiestnené vo ventiloch pneumatík alebo namontované na ráfiku. Tieto senzory merajú tlak a teplotu v reálnom čase a prenášajú údaje rádiovým prenosom do riadiacej jednotky a potom na displej v kabíne vodiča.
V prípade návesov a viacnápravových kombinácií je dôležité používať špecializované viacmodulové riešenia, ktoré dokážu podporovať tucet alebo viac kolies, často s možnosťou bezdrôtovej synchronizácie medzi ťahačom a návesom.
Profesionálny servis TPMS vyžaduje špecializované diagnostické nástroje. Napríklad:
Systém TPMS nie je len zákonnou požiadavkou, ale aj skutočnými výhodami pre dopravné spoločnosti:
Systém TPMS v nákladných vozidlách a prívesoch je krokom k modernej, bezpečnej a ekologickej doprave. V súčasnosti je to zákonná požiadavka pre nové vozidlá, ale stojí za to zvážiť implementáciu takýchto riešení aj vo vašich starších vozových parkoch už dnes – kvôli úsporám, bezpečnosti vodičov a zdraviu vozového parku. V kombinácii s vhodnými diagnostickými nástrojmi sa systém TPMS stáva nenahraditeľným prvkom modernej logistiky.