Nie je to tak dávno, čo na prácu so skrutkami a maticami s vnútorným tvarovaným objímkovým kľúčom stačil obyčajný plochý alebo krížový skrutkovač. Snaha zvýšiť istotu uťahovania a umožniť prenos väčšieho krútiaceho momentu viedla k vytvoreniu mnohých rôznych typov zárezov na skrutkách a maticiach.
Častým dôvodom zavádzania efektných tvarov bola aj ochrana pred pokusmi o odskrutkovanie nekvalifikovaným personálom bez správneho náradia. Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché, ale nedostatok starostlivosti pri presnom výbere náradia môže viesť k zničeniu objímky spojovacieho prvku. Iba použitie správneho profilu v podobe skrutkovača , bitu alebo kľúča na kolíky zabezpečí dobrý prenos sily a ochráni pred poškodením.
Z obrovského množstva dostupných profilov v automobilovom priemysle sa zvyčajne vyskytuje len niekoľko z nich. Niekedy sú rozdiely malé, ale použitie nesprávneho nástroja môže spôsobiť veľa problémov. V tomto texte sa stručne dozviete o ich typoch a o tom, ako sa líšia. Dozviete sa tiež o výhodách a nevýhodách jednotlivých profilov objímok.
Známy profil, ktorý je predchodcom všetkých ostatných typov rezov skrutiek a čapov. Stále je veľmi obľúbený, hoci v automobilovom priemysle ho postupne nahrádzajú efektívnejšie riešenia. Vyznačuje sa relatívne nízkou prenosovou kapacitou krútiaceho momentu a nedostatočným centrovaním nástroja. Častou chybou pri výbere správneho skrutkovacieho bitu je použitie príliš úzkeho profilu.
Populárny „kríž“. Stále Veľmi obľúbený profil. Umožňuje prenos väčšej sily ako plochý profil vďaka štyrom hranám pôsobenia tlaku. Ďalšou výhodou je automatické centrovanie nástroja počas práce. Relatívne malá plocha, na ktorú sa sila prenáša, však prispieva k poškodeniu objímky. Ďalšou nevýhodou je tendencia k vytlačeniu nástroja. Použitím nesprávne zvoleného nástroja sa vyššie uvedené nevýhody zhoršujú. K poškodeniu profilu Phillips dochádza aj v dôsledku nesprávneho použitia profilu Pozidriv. Bohužiaľ, takáto chyba sa stáva pomerne často.
V súčasnosti jeden z najpopulárnejších profilov v motorovom priemysle izácia. Hviezdicový tvar a šesť vačiek umožňujú prenos väčšieho krútiaceho momentu. Okrem toho sa nástroj v reze sám vystreďuje a počas prevádzky nie je vytláčaný. Problémy vznikajú v prípade zadretých závitových spojov, korózie profilu alebo pri uťahovaní skrutiek bez dodržania pokynov výrobcu. K poškodeniu nástroja dochádza aj v dôsledku použitia v spolupráci s profilom TORX PLUS.
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade – ide o bezpečnostný profil. Má 5 namiesto 6 vrcholov a otvor. Okrem toho sa nevyznačuje žiadnymi špeciálnymi vlastnosťami. Dá sa odskrutkovať iba pomocou špeciálneho nástroja. Vyskytuje sa aj v automobilovej elektronike.
Ďalší bezpečnostný profil na zozname. Vlastnosti identické s klasickým šesťuholníkom. Jediný rozdiel je otvor, ktorý pasuje na kolík v objímke skrutky.
Veľmi populárne, c. často sa vyskytujúci profil. Umožňuje jednoduché centrovanie a nástroj sa počas prevádzky nevytláča. Prenášaný krútiaci moment je na slušnej úrovni, ale kvôli relatívne malým plochám pôsobenia sily a veľkému uhlu medzi hranami profilu existuje vysoké riziko poškodenia objímky skrutky a nástroja.
Jednoducho povedané, st je profil Philips s dodatočným, užším a plytším priečnym rezom. Má všetky výhody a nevýhody „bežného kríža“, ale dodatočné rezy lepšie stabilizujú nástroj a mierne zvyšujú schopnosť prenášať sily. Rovnako ako v prípade Philipsu – mali by ste si dávať pozor na riziko zámeny nástroja.
„Vylepšená“ verzia kľúča TORX. Podobný tvar, ale väčší prierez umožňuje prenos ešte väčšieho krútiaceho momentu. Použitie nástroja s profilom TORX na prácu s profilom TORX PLUS so sebou nesie vysoké riziko poškodenia nástroja alebo skrutky.
Toto je typický prípad ochrany proti odskrutkovaniu neoprávnenými osobami. Profil je podobný bežnému TORXu, ale používa sa na odskrutkovanie skrutky s „kolíkom“ v objímke. Poskytuje o niečo lepšie uchytenie v porovnaní s originálom. Ostatné vlastnosti sú identické. Vyskytuje sa prevažne v ovládačoch, senzoroch a iných elektronických súčiastkach.
Pokiaľ ide o princíp fungovania, profil je podobný ako u TORX. Dvanásť relatívne malých zubov však umožňuje prenos oveľa väčšieho krútiaceho momentu. Počas prevádzky nie je nástroj vytlačený a je veľmi presne vycentrovaný v objímke. Vzhľadom na jeho nižšiu popularitu možno XZN považovať do istej miery za bezpečnostný profil. Vyskytuje sa najmä v automobilovom priemysle. Kľúčom k úspechu pri práci s ním je správny výber nástroja napriek často sa vyskytujúcim problémom spôsobeným koróziou a kontamináciou.
V automobilovom priemysle sa stretneme aj s inými profilmi, ale tie sa vyskytujú oveľa menej často alebo vôbec. Zvyčajne ide o tvary, ktoré majú chrániť závitové spoje pred ich odskrutkovaním neoprávnenými osobami.
V našej sieti predajní nájdete široký sortiment bitov a skrutkovačov značky Redmaster . Tento dodávateľ rôzneho ručného náradia z veľkej časti pokrýva dopyt po väčšine prezentovaných profilov objímok.